Corvin Áruház – a csúcsról a fémes borítás mögé

Nem a Kádár-kor volt az ország első áruházának fénypontja, és ez nem csak a fémes borításra értendő. 

Minden szinten, szinte minden – szólt az egykori Corvin Áruház népszerű szlogenje a 80-as években. S tényleg ilyen volt Blaha Lujza tér bádognak tűnő köntösbe bujtatott kereskedelmi egysége, amely az egyik legnépszerűbb bevásárló helynek számított Budapesten. A mai, plázákhoz szokott fiatalság nehezen tudja elképzelni, hogy milyen volt egy olyan áruházban vásárolgatni, ahol nem különböző üzletek és butikok váltják egymást sorban, szigorú falakkal elválasztva, hanem az eltérő áru- és termékkínálat egymás mellett, folytonosan van kihelyezve. Ez a nagyáruházi felépítés egyébként a nyugat-európai országokban még ma is kedvelt, például a híres londoni Harrods, az amerikai Macy’s vagy éppen a spanyol El Corte Inglés áruházai is így működnek. 

A Corvin Áruház a Kádár-korban Forrás: Szepesfalvy Gábor/Fortepan

Megnyílik az ország első áruháza, a Corvin

Talán a nemzetközi nagyáruházaktól is kölcsön vett pár ötletet a Kasselik Ferencz és Erzsébet Alapítvány, amikor az 1920-as években az egykori Apolló Projectograph Színház helyére megálmodták a Corvin Áruházat. Az előbb említett mozgókép-színház – ami az első mozinak számított anno az országban – 20 évig működött ott. De hiába lépett itt fel az élő kabaréban Nyáray Antal, Gózon Gyula, Berky Lili, hiába írt ide darabokat Móricz Zsigmond, Molnár Ferenc és Karinthy Frigyes, a fővárosi közgyűlés csupán 20 évet engedélyezett a fából ácsolt épületnek. A telket végül a szóban forgó alapítvány szerezte meg, amely a szegények gyámolítását ígéretes ingatlanbefektetésekből kívánta finanszírozni. Az ország első nagyáruházaként a Corvin pedig tényleg sikertörténetnek bizonyult. Az épületet Reiss Zoltán építész, a vasbetonelemeket Jemnitz E. Zsigmond főmérnök tervezte, míg a külső és belső teret díszítő szobrok Beck Ö. Fülöp és Pongrácz Szigfrid munkái. A négy emeletes épület pár év alatt el is készült, és 1926-ban nagy csinnadrattával megnyitotta a kapuit. 

1931-ben a mozgólépcső is megérkezett a Corvinba

Volt itt minden, összesen 33 osztályon lehetett válogatni a különböző termékek között: a földszinten kötött-szövött, pamut- és lencikkeket lehetett kapni, de itt kapott helyet az ékszer-, az illatszer- és kozmetika osztály, valamint az úridivatosztály a megfelelő megjelenés minden kellékével a kalapoktól kezdve az ernyőkön át a csipke kellékekig. Ha a vásárló felment az igazán impozánsra sikeredett központi nagylépcsőn a következő emeletre, akkor a szőrmék és a szőnyegek között válogathatott, valamint ezen a szinten kapott helyet a sport- és cipő-osztály is. Az áruház egyik legnépszerűbb részének számított a büfé étterem, ami akkoriban vetekedett a legjobb kaszinók éttermeinek minőségével, ezüst evőeszközök, minőségi porcelánok és finom falatok várták a vásárlásban megfáradt közönséget. Öt évvel a nyitás után a Corvinban épült meg az ország első mozgólépcsője is, ami akkoriban igazi különlegességnek számított. A két világháború között a Corvin számított a legnépszerűbb budapesti áruháznak és nemcsak a fővárosiak, de a vidékiek és a külföldiek is szívesen vásároltak itt.

Újjászületik a Centrum üdvöskéje, a jó öreg Corvin

Az épület ugyan a II. Világháborúban megsérült, az árukészletet pedig széthordták, de mindezek ellenére a Corvint nyitották meg újra a nagyobb üzletek közül a negyvenes évek végén – 1948-tól, immár állami tulajdonban. Az azonban már az ötvenes években is látszott, hogy az omladozó homlokzattal, az elromlott mozgólépcsővel és a máladozó falakkal valamit kezdeni kell. Végül az 1960-as évek közepén eldöntötték, hogy felújítják az áruház teljes belső terét, illetve 1966-ban a Corvin megkapta a Kádár-korból jól ismert fémes borítását holland, úgynevezett luxfer műanyagból. A külső felújítást így olcsón megúszták, a belső térben pedig a szocialista korszellem jegyében a szobrokat eltávolítva, a belső udvart megszüntetve egy hatékonyabban használható, egyszerűbb teret alakítottak ki. 

Minden szinten tényleg minden

A Corvin Áruház a nyilakkal körbevett, nagy narancssárga C betűvel fémjelzett Centrum Áruházak kötelékébe került, önálló egységként működve. Így például a Gobbi Hilda által ajánlott „jóárasított Centrum hétfők” keretében itt is igen kedvezményesen lehetett vásárolni a hét első napján. A 80-as évek elejétől pedig a szezonális kiárusítás idején egyöntetűen 40%-os volt az árengedmény minden termékre. Itt vett a több ezer budapesti kék köpenyt a gyereknek az iskolába és gumi dorkót a tornaterembe. A mosógép, háztartási kisgépválaszték miatt pedig még vidékről is ide jártak az emberek. A Corvin Áruház igazán a 80-as években élte virágkorát, ekkor 590 dolgozója volt, közülük 430 a hölgyek köréből került ki. Ebben az időszakban sorjáztak a kreatívabbnál kreatívabb Corvin promóciók, hol a Ludas Matyi magazinnal hoztak tető alá egy-egy közös rejtvényjátékot, hol pedig az „Ez a divattal” egy-egy divatbemutatót. Az évtized első esztendejében a földszinten megnyitott az élelmiszerüzlet is, amely naponta 7 órától várta a vásárlókat. Ennek a budapestiek kifejezetten örültek, a szemben lévő Csemege Áruház vezetősége már nem annyira, hiszen a Corvin kínálata szinte pontosan a Csemegék minőségibb választékából tevődött össze.

Ha szeretnél többet tudni az 1900-as évek második feléről, akkor olvass bele a Tó-retró könyvtár köteteibe!

Becsomagolás után jött a kicsomagolás

A rendszerváltás után a Skála-Coop lett a Corvin Áruház többségi tulajdonosa, és megpróbálkoztak többféle akcióval is, hogy ismét becsábítsák a vásárlókat. Az áruház 70-edik születésnapjára például a 70 éveseknek külön bulit tartottak, az ifjúsági osztályra a legszuperebb nyugati farmerokat szerezték be, de mindez nem használt, az első plázák elcsábították a vásárlókat a Corvintól. A 2000-es években egy kínai érdekeltségű tulajdonosi körhöz került a patinás intézmény, akik élelmiszerboltot, zálogházat, könyvesboltot és ékszerüzletet is működtettek a falak között. A legnagyobb sikert talán a tetőn létrehozott szórakozóhely és a harmadik emeleti Művelődési Szint nevű kulturális központ aratta. Végül a kerületi vezetés kérésére a Corvin épületét műemléknek nyilvánították, és a felújítás elkezdődött, aminek eredményét 2023-tól bárki megcsodálhatja, ha a Blaha Lujza térre téved.