Amikor a szovjetek telepatákkal akartak hideg- háborút nyerni

Egyedül mi nem csatlakoztunk a nagy szocialista parapszichológiai forradalomhoz, amiben a természetfelettit kutatták a keleti blokk országai.

Telepátia, tárgyak mozgatása gondolattal, kézrátétellel való gyógyítás, radiesztéziás varázspálca – csak néhány fogalom a parapszichológia témaköréből, amelyek a Kádár-korban szitokszónak vagy viccnek hangzottak. Magyarországon ebben az időben nem igen foglalkoztak a pszi- vagy parajelenségekkel hivatalosan, holott más KGST országokban és különösen a Szovjetunióban ez kiemelt kutatási tudományterületnek számított. Például a Szovjetunió volt az első ország, ahol államilag támogatott laboratóriumot hoztak létre a pszi-jelenségek tanulmányozására. A leningrádi Állami Egyetem élettan tanszékén L. Vasziljev professzor 1959-től vizsgálta a telepátiát: leárnyékolt vasfülkével (úgynevezett Faraday-kalitkával) végzett kísérletei megcáfolták és háttérbe szorították a dédelgetett elektromágneses elméletet a gondolat-átvitel jelenségére, kimutatva, hogy a pszi-jelenségek hátterében valami teljesen új állhat. Vasziljev telepátiáról szóló könyve Magyarországon is megjelent két évvel a moszkvai kiadás után, 1964-ben.

Telekinézis a Szovjetunióban


A szovjet szakemberek egyébként a parapszichológiát nem valami különleges, isteni dolognak tekintették, hanem a klasszikus természettudományok részeként és azokhoz kapcsolódva kezelték. F. P. Petrov is foglalkozott olyan kutatásokkal, amelyek az emberek által nem érzékelhető elektromágneses mezők igerendszerre kifejtett hatását vizsgálták, többek között a telepátia tükrében is. Az egyik kutatás során egészséges kísérleti alanyoknál sikerült az általuk nem érzékelt alacsony frekvenciájú (200 Hz) elektromágneses mező hatására feltételes reflexet kialakítani. A. V. Leontovics akadémikus, a híres hisztofiziológus (idegkutató), elektrotechnikus fiával együtt pedig megpróbálta elméletileg kiszámítani az agy által fejlesztett elektromágneses hullámok hosszát gondolkodás közben. Számításaikban jelentős helyet foglaltak el az idegek Ohm-ellenállásával kapcsolatos adatok.

Ha szeretne további hasonló érdekes történeteket olvasni a rendszerváltás előtti időkből, akkor ismerje meg a Tó-retró könyvtár köteteit! Lásd alább!


Több más KGST-ország – így az NDK, Románia, Lengyelország és Csehszlovákia is – lelkesen csatlakozott a szovjet kezdeményezésekhez, sőt egykori északi szomszédunknál több parapszichológiai kongresszust is szerveztek az 1960-as és 70-es években, amelyre még a nyugati kollégák is ellátogattak. A parajelenségek kutatása már csak azért is volt népszerű a vasfüggöny mögött, és azért támogatta szovjet vezetés, mert hihetetlen előnyt jelentett volna a nyugati világgal szemben, ha sikerül megfejteni a telepátia vagy éppen a gondolat általi tárgymozgatások (telekinézis) titkát, hiszen a CIA berkein belül is folytak hasonló kísérletek.

Foglalkoztatják a rejtélyek? A Tó-retró összegyűjtötte a Balaton hihetetlen titkait és rejtélyeit! Olvasson bele az elmúlt évek egyik sikerkönyvébe!


Ezekben az évtizedekben a hazai sajtóban is sorra jelentek meg a különböző cikkek, amelyek beszámoltak a szovjet parapszichológiai kutatásokról vagy éppen bemutatták az azévi pszi-konferenciákat, de magyar vonatkozásról soha egyetlen szó sem esett. Érdekes, hogy a legtöbb para témájú cikk éppen az 1960-ban valláskritikai céllal létrehozott természettudományos folyóirat, a Világosság hasábjain látott napvilágot. A tudományos hangvételű, pszi-jelenségekről szóló cikkek mellett a 70-es években a hazai médiában slágertémának számítottak a magyar származású Uri Geller előadásai is. Bár az izraeli kanálhajlító ebben az időben inkább Las Vegasban és Nyugat-Európában kápráztatta el a közönséget telepatikus és telekinetikus képességeivel, és nem járt Magyarországon, a mutatványai jelentős visszhangot váltott ki nálunk is. Általánosságban azonban elmondható, hogy a magyar sajtóban inkább a külföldi különcök, jósok, telepaták, szellemlátók és parapszichológiai kutatók tevékenységét igyekeztek bemutatni nem kevés kritikával vagy iróniával nyakon öntve, és mélyen hallgattak az esetleges magyar vonatkozásokról. Ebben változást csak az 1980-as évek vége hozott, amikor nálunk is beköszöntött a jósok, asztrológusok, kézrátétellel gyógyítók, new age-sek, agykontrollosok és telepaták kora, de ez már egy másik történet.

Uri Geller