Olimpiai érdekességek a vasfüggönyön innen és túl

Hét különleges történet, amit érdemes felidézni a szocialista időszak olimpiáiról. Fókuszban Magyarország.

Akit senkinek sem kell bemutatni: Egerszegi Krisztina

Fotó: Fortepan/ Urbán Tamás

Az idei tokiói olimpia az egy éves halasztás és a pandémiás intézkedések miatt igencsak különlegesre sikeredett. Bár az is igaz, hogy ehhez a versenyhez számos különleges és furcsa esemény társult már a múltban is. Egy csokorba gyűjtöttük hát a szocialista Magyarország olimpiai szerepléseinek legegyedibb történéseit.

  1.  1952-ben megmutattuk a világnak

A szocialista rendszerben igen fontos volt, hogy minden téren megelőzzük a nyugati társadalmakat.

olimpia1.jpg

Egy jellemző kép Helsinkiből: 200 m női melluszásban is 3-ból kettő…

Fotó: Fortepan/ Sárosi Imre

Az olimpiai versenyzés ezért kapott kiemelt szerepet a XX. század második felében a keleti blokk országaiban. Helsinkiben, 1952-ben, amikor Németország először vett ismét részt az olimpián a háborút követően, 16 aranyérmet szereztünk, és ezzel harmadikként végeztünk az összesített éremtáblázaton az USA és a Szovjetunió mögött. Nekünk ez volt minden idők egyik legsikeresebb olimpiája.

  1.  1960-ban különleges rekordot döntöttünk meg

Ebben az évben még részt vett a játékokon Gerevich Aladár, akinek ez volt a hatodik olimpiája.

olimpia2.jpg

Gerevich Aladár

Ráadásul úgy, hogy a II. Világháború idején nem is rendezték meg a világjátékokat. Gerevich Aladár az 1932. évi nyári olimpián szerepelt először, és ettől kezdve 1960-ig minden olimpián tagja volt a magyar kardcsapatnak.

  1.  Már 1964-ben is volt Tokióban olimpia

A II. Világháború idején elmaradt az 1940-es tokiói olimpia és mivel a japánok a vesztes oldalra kerültek, így egészen 1964-ig kellett várniuk, hogy először megrendezhessék álmaik sporteseményét.

olimpia3.jpg

Magyar sportolók Tokióban

Fotó: Fortepan/ Csőke József

Akkor Magyarország 10 aranyéremmel, 22 dobogós eredménnyel a 6-ik helyen végzett a nemzetek éremtáblázatán.  Fociban, férfi vízilabdában, birkózásban és öttusában, vívásban és sportlövészetben bizonyultunk a legjobbnak.

  1.  Amikor a félelem bénította le az olimpiát

A magyarok közvetlen közelről, a szomszédos blokkból nézhették végig az 1972-es Müncheni Olimpián az izraeli sportolók ellen elkövetett palesztin terrortámadást és túszdrámát.

olimpia4.jpg

München 1972, Balra a rosszemlékű olimpiai falu

Fotó: Fortepan/ Vészi Ágnes

A végzetes cselekmény után már senki sem hagyta el szívesen a szállását, és a versenyszámokra is nehéz volt koncentrálni. A magyarok akkor 6 arannyal és összesen 35 dobogós helyezéssel zárták a versengést.

  1.  Politikai okokból 1984-ben nem vettünk részt a Los Angelesi Olimpián

Bár a sportnak és az olimpiának elvileg politikamentesnek kellene lennie, ez még sincs így. 1984-ben a szovjetek nyomására döntött úgy a Magyar Olimpiai Bizottság, hogy válaszul a négy évvel korábbi moszkvai olimpia bojkottjára, nem vesz részt a játékokon.

olimpia5.jpg

1984 nélkülünk

Míg 1980-ban a nyugati országok hiányoztak a játékokról, addig négy évvel később a szocialista blokk országai maradtak távol az USA-ban megszervezett olimpiától. Bár az is igaz, hogy a románok és a Jugoszlávia nem vette figyelembe a nagy testvér kérését és nem maradt távol, illetve nem mondott le a sportolói által nyert érmekről.

  1.  Kádár is imádta az olimpiát

A szocialista kor első embere fiatalon a Vasas ifiben focizott ,és a sport iránti szeretete később is megmaradt. Rendszeresen meglátogatta az olimpiára készülő sportolókat, amikor azok a nagy versenyre készültek, és szívesen fotózkodott aranyérmesek gyűrűjében. A lelkesedése persze nem terjedt addig, hogy részt merjen venni a keleti blokk által bojkottált Los Angelesi játékokon, holott pár hónappal korábban még kedélyesen csevegett a Magyarországra érkező NOB elnökkel, Juan Antonio Samaranchcsal.

  1.  Aranyeső a rendszerváltás előtti utolsó olimpián is 

1988-ban, Szöulban az úszink Darnyi Tamással és a 14 éves Egerszegi Krisztinával négy aranyérmet gyűjtöttek be.

olimpia6.jpg

Ki ne emlékezne: Egerszegi Krisztina az NDK úszólányok gyűrűjében

Összesen 11 első helyezést sikerült elérni még a szocialista országként, ami különleges teljesítménynek számított. Az aranyérmek száma az 1968-as mexikói olimpia óta ugyanis először haladta meg a tíz darabot.