A szocializmus három legszaftosabb története

Soós Imre kettős öngyilkosságba torkolló shakespeare-i házassága, Latinovits és Ruttkai romantikus szerelme és Gobbi Hilda heves leszbikus kapcsolata.

szaftos1.jpg

Gobbi Hilda és Temessy Hédi

Fotó: Fortepan/ Hunyady József

A szocializmusban jóval diszkrétebben kezelték az ismert emberek ügyes-bajos dolgait. A kommunista párt vezetése akkoriban el sem tudta volna képzelni, hogy valakinek a szerelmi életét a lapok részletesen kitárgyalják, mint manapság. Persze a bulvár – mint műfaj – is szinte teljesen hiányzott a sajtó palettájáról és internet hiányában nem maradt más a kor emberének, mint a szájról szájra terjedő pletyka. Az emberek akkor sem voltak mások, mint a manapság és imádták a szaftos sztorikat a népszerű színészekről, közismert politikusokról. A legpikánsabb történetek – különösen ha a pártelitről volt szó – persze titokban maradtak, de a színészek esetében olykor-olykor felbukkantak és közkinccsé váltak szerelmi életük legizgalmasabb vagy éppen legtragikusabb pillanatai. Mi most három különleges szerelmi kapcsolatot idézünk fel, amelyek ilyen-olyan okokból évekig foglalkoztatták az embereket.

A mi kommunista Rómeó és Júliánk

Kezdjük a sort a legkorábbi kapcsolattal, amely sajnos pont tragikus vége miatt vált igazán ismertté. Soós Imre a fiatal, paraszti családból származó színész a Rákosi korszak egyik legnépszerűbb sztárjának számított, akit származása révén a politika is bőszen támogatott. Nemcsak kvalitásainak, de egyszerű családi hátterének is köszönhette például a Lúdas Matyi és a Körhinta című filmek főszerepét is.

szaftos2.jpg

Soós Imre, mint Lúdas Matyi

Fotó: Fortepan/ Nemzetes Ferenc

A színházi előadások, a filmek és nagy siker valahol váratlanul érte az egyszerű sorban felnőtt fiút, aki gyakran küzdött emiatt depresszióval. Ez tovább erősödött 1956 után, amikor a közönség és a szakma is nyíltan megvetette, mint a Rákosi-éra emblematikus figuráját. Ekkor került be a pszichiátriára is öngyilkossági kísérlete miatt, ahol viszont beleszeretett az orvosába, Dr. Perjési Hedvigbe. A parasztzseni és a zsidó értelmiségi úrilány nem is állhatott volna messzebb egymástól a neveltetést, rokoni hátteret és érdeklődést tekintve. Müller Péter – aki ezen tragikus kapcsolat nyomán írta a Részeg józanok című regényét – egyszer azt nyilatkozta, hogy ez egy igazi shakespeare-i kapcsolat volt, csak itt nem két család állt egymással szemben, hanem két társadalmi réteg. A heves szenvedélyes házasságnak viszont hamar vége szakadt, mert megismerkedésük után pár hónappal, egy átveszekedett éjszakán közösen kinyitják a gázcsapot otthonukban. Bár azóta több teória is napvilágot látott arról, miszerint nem is kettős öngyilkosság, hanem gyilkosság történhetett, ugyanis menekülésre utaló nyomokat is találtak a helyszínen a nyomozók. Mindenesetre ezen tragikus vég miatt máig ez a páros maradt a magyar szocializmus leghíresebb Rómeó és Júliája.

A 60-as évek legromantikusabb művész házaspárja

A következő nagy port felvert szerelemre egészen 3 évet kellett várni, ekkor kapcsolódott össze szétszakíthatatlanul Latinovits Zoltán és Ruttkai Éva élete. 1960-ban, Miskolcon Pavel Kohut: Ilyen nagy szerelem című darabjának fél 7-es próbáján egymás szemébe néztek és tudták, hogy nincs visszaút. A színészkirály és -királynő nem kevés bonyodalmat élt át, hogy egymáséi lehessenek.

szaftos3.jpg

Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán 

Fotó: Fortepan/ Szalay Zoltán

Egyrészt Ruttkai ekkor a kor egyik legünnepeltebb színészének, Gábor Miklósnak a felesége volt, sőt még egy kislányuk is született. Másrészt Latinovitsot folyamatosan zaklatták saját démonjai és depresszióval küzdött. Ennek ellenére összeházasodtak és minden heves veszekedésük ellenére szívből szerették egymást. Erről tanúskodnak szerelmes leveleik is, amelyeket egymásnak írtak, amikor a munka éppen külön utakra szólította őket. Latinovits például annyira csodálta szeretett felesége munkáját, hogy házasságuk minden évében, minden egyes színházi premierjére este fél 7-kor virágcsokrot küldetett. De Ruttkai Éva is szimbolikusnak tartotta ezt az időpontot, hiszen Latinovits halála után a lakásának állóórája örökre fél 7-et mutatott. 16 évig voltak együtt, de sajnos gyermekük nem született, mindemellett színészi karrierjük is kezdett egymástól különválni, míg Ruttkai külföldön turnézott és itthon is igazi szupersztárnak számított, addig Latinovits nem kapta meg a hőn áhított figyelmet. Ma már nem lehet tudni, hogy 1976-ban Latinovits vajon milyen indítékokkal került a végzetes vonat elé, de szerelme halála után váltig állította, hogy csakis baleset történhetett. Ruttkai Éva pont 10 évvel élte túl Latinovits Zoltánt, de közzétett szerelmes leveleik, csodás közös színészi alakításaik miatt máig az egyik legromantikusabb színészpárosnak tartják őket.

A szocializmus hírhedt leszbikus színészpárosa

Utoljára pedig egy igazán rendhagyó szerelmespárral foglalkozunk, Gobbi Hildával és Temessy Hédivel, akik bár egy fedél alatt éltek, és az őket ismerők tisztában voltak a kapcsolatuk jellegével, mégsem jelent meg róluk egyetlen pikáns sor sem a korabeli sajtóban. Gobbi Hilda – már csak balos politikai nézetei miatt is – a Kádár-korszak egyik legnépszerűbb és legtámogatottabb színésznője volt. Sorra kapta az alakjára szabott jobbnál jobb szerepeket, például ő játszotta évtizedekig a rádióban Szabó nénit és szinkronszerepeiből az egész ország ismerte reszelős, sötét mély hangját. Ezt a dicsfényt pedig a politika sem szerette volna lerombolni holmi magánéleti célozgatásokkal, holott a homoszexualitás a 60-as évek előtt még büntetendő volt. Maga Gobbi Hilda úgy tartotta, hogy a nők iránti vonzalmát torolta meg színésztársa, Major Tamás azzal, hogy kirúgta a Nemzeti Színházból, pedig az a társulat volt Hilda élete. De ez sem tántorította el a színésznőt attól, hogy nőknek csapja a szelet. Kortársai szerint igazán gáláns úriemberként viselkedett a hölgyekkel, előreengedte őket az ajtóban, virágcsokrokat küldetett nekik minden alkalomra, és egyébként is férfiasan viselkedett, nadrágban járt és sokat dohányzott. Legnagyobb szerelmének és egyben első „feleségének” Temessy Hédit tartotta, akivel évekig együtt élt. A kapcsolatnak végül maga Gobbi Hilda vetett véget, mert beleszeretett a nála sok évvel fiatalabb Galgóczi Erzsébetbe, akit Törvényen belül című leszbikus regényéről ismerhetünk. Temessy Hédi egyébként ezután már élete végéig egyedül élt és nem tudta Gobbi Hildát elfelejteni.

További érdekességekért, képekért és nettó retró életérzésért látogassa meg Facebook oldalunkat!

Legyen az első!

Szóljon hozzánk!