Az igazi Repülős Gizi

Gizi soha sem repült, és fiatalon meghalt volna, ha nincs Szent-Györgyi Albert.

repulosgizi_adt_kepesujsag1971.png

Gizi a Képesújság fotóján, 1971-ben

Az előző rendszer egyik leghírhedtebb bűnözője minden bizonnyal Repülős Gizi volt, akiről máig nem tudta eldönteni a közönség, hogy egy szerencsétlen kleptomániás nénike vagy egy számító, visszaeső bűnöző. Mindenesetre az idén elhunyt hölgy tetemes sajtómegjelenést tudhatott magáénak már a Kádár-korban is, amikor nem volt jellemző a bűnözőkről szóló tudósítások megjelentetése. A nagyobb balhékat és a visszaeső bűnözőket igyekeztek elrejteni publikum elől, nehogy negatívan befolyásolják a kommunista közerkölcsöt. Repülős Gizi személye azonban annyi furcsasággal volt terhelt, hogy rendszeresen foglalkoztak vele a napilapok és a kor népszerű bűnügyi tv-s krónikája is, a Kék Fény. De nézzük csak miért is volt annyira érdekes Gizi a rendőrök és az emberek számára egyaránt!

Az 1926-ban Bodnár Gizella néven született lány látszólag egy rendezett család negyedik gyermekeként látta meg a napvilágot, bár későbbi interjúiban gyakran hangoztatta, hogy az édesapja erőszakosan bánt vele. A közelállók viszont úgy tudták, hogy az erkölcsös mozdonyvezető az ellopkodott tárgyak miatt verte meg rendszeresen csemetéjét, így próbálván leszoktatni őt a lopásról. Végül Gizi egy agyhártyagyulladás következtében orvoshoz került – későbbi interjúiban ennek a betegségnek tulajdonította kleptomániáját is – nem is akárkihez, a fáma szerint maga Szent-Györgyi Albert kezelte. Bár a komoly fertőzésből sikerült kilábalnia, a lopkodásról továbbra sem szokott le. Bár a tanítói diploma mellett férjhez is ment és családot alapított, az 50-es évekre már egész komoly bűnlajstromot tudhatott magáénak. Állítólag 1948-ban még egy belföldi repülőjáratot is megpróbált eltéríteni, de ezt az eseményt csupán egy árva Kurír cikk említi, így nem igen bízhatunk a hitelességében. A nyomozók mindenesetre azt nyilatkozták 1953-ban, hogy Gizi lopásait úgy sikerült felgöngyölíteni, hogy észrevették, csak azokon a helyeken történik bűneset, ahová a Malév beföldi járatai közlekednek.

Az elképzelések szerint az akkoriban igencsak csinos hölgy reggelente alibiként sót és paprikát kért a szomszédjaitól, majd elutazott az egyik belföldi repülőjárattal a kiszemelt városba. Ott betört pár értékes ingatlanba, és délután már repült is vissza otthonába, egy jól megtömött bőrönddel. A mesét Moldova György egyik írása is feleleveníti, de a mese főszereplője a 2000-es években bőszen hangoztatta, hogy ebből bizony semmi sem igaz. Soha nem ült repülőn, mert retteg a repüléstől és a vonatot, illetve a buszt előnyben részesítette mindig is. Gizi szerint a rendőrök azért ragasztották rá ezt a gúnynevet, mert az egyik házkutatás során beszállókártyát találtak a zsebében, de azt a férje használta elmondása szerint. A hölgy egyébként bármennyire is leleményesen hajtotta végre a betöréseket, a legtöbb alkalommal lebukott. Sok-sok hosszú évet töltött börtönben, ahol már kedves visszatérőként üdvözölték rabtársai. Összesítve 40 évet töltött a rácsok mögött kisebb nagyobb megszakításokkal, kivéve talán azt a rövid időszakot, amikor 1956-ban disszidált és áttette pár évre hadiszállását Párizsba. Előbb-utóbb azonban ott is feltűnt a hatóságoknak, hogy az elegánsan öltöző, jól nevelt nő túl sűrűn bukkan fel betörések helyszínén, így Gizi jobbnak látta, ha hazatér Magyarországra.

Természetesen ezután sem tétlenkedett, amikor éppen nem az aktuális börtönbüntetését töltötte, akkor betöréseitől volt híres a sajtó, így 1971-ben, 2001-ben és még 2015-ben is a nyakába lehetett varrni több esetet. Arról nem igazán írtak a lapok, hogy a családja mit szólt ehhez az életpályához, annyit lehetett csupán tudni, hogy egyszer az egyik fiát is elfogták betörés miatt, és még börtönbüntetést is kapott. A közeli ismerősök úgy tudják, hogy a család disszidált és az unokák, dédunokák külföldön próbáltak szerencsét, magukra hagyva furcsa sorsú nagymamájukat. De vajon hová tűnhetett a vagyon és az összelopkodott értékek kihez kerültek? Egyrészt nagyon sok ellopott ékszert, tárgyat visszakaptak a jogos tulajdonosok, a többit pedig Gizi felélte vagy elajándékozta. Soha nem tudta jól kezelni a vagyonát, élete alkonyán is nincstelenül minden vagyon nélkül tengette az életét kicsinyke nyugdíjából, nem csoda, hogy még 90 évesen is lopni járt. Pedig még egy könyve is megjelent kalandos életéről, de a jogdíjak sem húzták ki a csávából. Repülős Gizi végül idén, magányosan és szegényen hunyt el a budapesti Nyírő Gyula Kórházban.

További érdekességekért, képekért és nettó retró életérzésért látogassa meg Facebook oldalunkat!

Legyen az első!

Szóljon hozzánk!